Mnogi prejemniki socialnih transferjev, ki so namenjeni preživetju posameznika in družine, se znajdejo v začaranem krogu, ko zaradi dolgov pride do blokade osebnega računa ali jim banke za vpogled na račun posegajo v že tako skromna sredstva. Da bi zavarovali socialne transferje in omogočili prejemnikom, da jih uporabljajo za preživetje, je Državni zbor sprejel spremembe Zakona o izvršbi in zavarovanju, uvajamo pa tudi predplačniško kartico.
Predplačniška kartica je namenjena nakazovanju in koriščenju sredstev iz socialnih transferjev, ki so namenjeni preživetju posameznika ali družine (denarna socialna pomoč, varstveni dodatek, otroški dodatek). Uporablja se enako, kot bančna kartica, a zanjo ni potreben bančni račun.
Da bi zavarovali socialne transferje in omogočili prejemnikom, da jih uporabljajo za preživetje, je Državni zbor sprejel spremembe Zakona o izvršbi in zavarovanju, uvajamo pa tudi predplačniško kartico.
Za uresničevanje zaščite socialno najbolj ogroženih ljudi so bile v Zakon o izvršbi in zavarovanju vključene pomembne novosti:
Ste vedeli, da mora dolžniku oz. dolžnici v primeru izvršbe ostati po izterjavi 76 % bruto minimalne plače?
Predplačniške kartice bodo namenjene socialno najbolj ogroženim, ki zaradi finančnih težav ne morejo odpreti bančnega računa ali s sredstvi iz socialnih transferjev ne morejo v celoti razpolagati.
Kartice bodo omogočale način poslovanja brez bančnega računa. Na kartice bodo posamezniki oziroma posameznice prejemali izključno socialne transferje (npr. denarna socialna pomoč, varstveni dodatek, itd.).
Načrtujemo, da bodo kartice v uporabi do konca leta 2015.
Na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti smo 3. 7. 2015 objavili javno naročilo za izvedbo sistema predplačniških kartic. Načrtujemo, da bodo kartice v uporabi do konca leta 2015.
Upravičenci in upravičenke oziroma prejemniki in prejemnice pravic iz javnih sredstev se bodo za predplačniške kartice lahko odločili prostovoljno.